loading...

Bušenje i rezanje


einhell
Bušenje je naizgled jednostavna faza u izradi pločice. Svako ima nekakvu bušilicu i iskustvo u bušenju. Ipak u elektronici su zahtijevi pomalo specifični jer se buši sa velikim brojem okretaja i vrlo tankim borerima. One koji nemaju velike prohtjeve mogu nabaviti nešto kao na ovoj fotografiji. To je ručna bušilica, sa pripadajućim ispravljačem, koja ima regulaciju broja okretaja i glavu sa rascijepljenim umetcima koji mogu hvatati borere od 1mm i više (i to joj je jedina mana, mada to nije nerješiv problem).

Padovi elemenata u bibliotekama su često vrlo malog prečnika (dizajnirani su za profesionalne potrebe gdje se podrazumijeva metalizacija rupa), tako da se mora bušiti sa vrlo tankim borerima. Obično se u amaterskim uslovima upotrebljava 0,8mm kao standardna vrijednost, ali često je i to prevelik prečnik rupe. Ako borer nije oštar i bušenje se vrši sa većim pritiskom, bakarna površina će se izdići oko rupe i formirati rub koji onemogućava pravilno lemljenje. Da bi to popravili obično se pribjegava šmirglanju površine pločice, ali tada se lako može desiti da skinete ionako malo bakra koji je ostao oko rupe i napravite sebi još veći problem.

Rješenje je u kvalitetnim i oštrim borerima i velikom broju obrtaja bušilice pri bušenju. Obično se koriste male ručne bušilice koje dostižu do 15.000 – 20.000 o/min. Kvalitetnije profesionalne mašine dostižu i 125.000 o/min. Imajte u vidu da bušenje tvrdih materijala sa staklenim vlaknima (vitroplast i sl.) strahovito brzo tupi borere. Obični borer već poslije 30-tak rupa nije dovoljno oštar, tako da se za takve materijale mora upotrijebiti vidija borer ili specijalni boreri namijenjeni za ovaj posao.
Takvi boreri su višestruko skuplji od običnih, ali kada ih jednom isprobate uvjerićete se da vrijede svakog centa koji ste za njih izdvojili. Uz kvalitetnu bušilicu i kvalitetne borere bušenje je vrlo brzo, a rubovi rupe savrseno oštri, a promjer rupa može biti i 0,6mm pa i manje.



Ako baš nemate novaca za pravu bušilicu i planirate nekakvu samogradnju, ipak imamo nešto interesantno da Vam ponudimo. Ovo je minijaturna stezna glava (u žargonu zvana “borfuter”), i to je ključni dio bušilice, a koji sami ne možete napravitti. Ima navoj M6, hvata borere debljine 0,5 – 3,2mm i steže se rukom. Ove stezne glave su pravi spas za samograditelje bušilica. Za velike brojeve okretaja se ipak preporučuju glave sa rascijepljenim umetcima. Ako želite tu varijantu, možete i njih kupiti i to kompletan set.

Na kraju, za one koji zaista rade ozbiljno i trebaju poluprofesionalne i profesionalne alate, postoje setovi alata za bušenje i rezanje (na primer Proxxon). Najbolje je koristiti bušilicu koja ima aktivnu regulaciju brzine (ne zavisi od opterećenja), sa pripadajućim stalkom, što značajno olakšava bušenje.
U kombinaciji sa izuzetno kvalitetnim čeličnim borerima, dobija se stvarno vrhunski rezultat. Imajte u vidu da to nisu boreri za bušenje rukom! Zbog velike tvrdoće čelika od kojeg su napravljeni, vrlo su krhki. Samo bušenje sa bušilicom montiranom na stalak dolazi u obzir, ali kada to jednom isprobate shvatićete sve prednosti takvog bušenja.